Interiér v centre Bratislavy sa stal svojimi líniami centrom harmónie a pokoja
Diela architektov sú širokej verejnosti veľmi dobre známe. Opäť sa im podarilo naplno využiť potenciál strešnej nadstavby. O ich skúsenostiach s danou problematikou svedčí i počet a rozsah realizácií v portfóliu firmy. Znalosti vedia pretransformovať do kvalitnej praxe. Už dlhšiu dobu sa im darí skĺbiť príjemné a moderné bývanie v oáze ticha priamo v centre Bratislavy. Spoločnosť pokračuje pri realizácii bytov a tvorbe ich interiérov v nastolenom trende. Je ním navrhovanie interiérov v intenciách estetiky minimalizmu.
Tento raz ide o byt v nadstavbe na bytovom dome v širšom centre Bratislavy. Dva a pol izbový obytný priestor je riešený ako mezonetový s otvorenou a flexibilnou dispozíciou. Architekti kládli veľký dôraz na funkčnosť a využiteľnosť celej plochy bytu. Spodná časť bytu je logicky usporiadaná: veľkoryso koncipovaný obytný priestor je opticky prepojený so spálňovou a kuchynskou časťou. Od vstupnej haly ich oddeľuje presklená stena, čo umocňuje dojem celistvého priestoru.
Hlavným zámerom pri návrhu interiéru mezonetového, podkrovného bytu bolo vytvorenie priestorového konceptu s prehľadnou dispozíciou, ktorá umožňuje jedným pohľadom obsiahnuť centrálny obytný priestor.
Pocit priestrannosti, otvorenosti a priehľadnosti je umocnený použitým bielej farby nielen na podlahe a stenách, ale aj na prevažnej väčšine interiérových prvkov. V interiéri je minimum optických bariér, deliaca stena v spálni, zábradlie schodiska a galérie sú zo skla.
V otvorenej prvej úrovni bytu sú sústredené relatívne vymedzené funkčné celky vstupnej haly, kuchyne, jedálne, obývacej izby so schodiskom a balkónom. Horné poschodie bytu je taktiež vizuálne prepojené so spodným. Tvorí pokojnú zónu s galériou, pracovňou a terasou pokrytou tíkovým drevom.
Mimoriadna pozornosť bola venovaná výberu materiálov a realizácii jednotlivých detailov v minimalistickom prevedení v snahe o vytvorenie priestoru bez prechodových líšt, výrazných ukončovacích profilov a iných pomocných dekorácií. Materiálov bolo použitých len toľko, koľko je naozaj nevyhnutné.
Dôležitú funkciu v tomto monochromaticky ladenom priestore zohráva svetlo, ktoré počas dňa do podkrovného priestoru preniká cez veľkoryso dimenzované okenné otvory rôznych veľkostí. Po zotmení hrá hlavnú úlohu dômyselne koncipovaná scénografia osvetlenia interiéru.
Je prekvapivé, aký pôsobivý účinok sa dá dosiahnuť pri takom úspornom použití architektonického jazyka a materiálovej a farebnej škály. Architektom sa podarilo na nie veľkej ploche vyvolať veľmi harmonický estetický dojem, navyše skĺbený s dokonalou funkčnosťou.